Newsflash

Protože se na naší škole vyučuje španělský jazyk, jsme rádi za jakoukoliv příležitost, kdy si naši žáci mohou pohovořit s rodilým mluvčím. Diego je jedním z řady zahraničních dobrovolníků z ICM, který nám nabídl pro tento školní rok spolupráci. Od listopadu začal docházet do výuky španělského jazyka a svým milým, přátelským přístupem si naše žáky rychle získal. Diego pomáhá našim žákům překonat stud a nebát se komunikovat. Hodiny s ním jsou rozhodně příjemným zpestřením výuky.

Celý článek.

Výborný výsledek našich florbalistů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 24 Říjen 2008 13:59

V úterý, 21. 10. 2008 se ve Sportovní hale města Stochova uskutečn

ilo okresní kolo ve florbalu, v kategorii chlapců středních škol. Jedním z 10 zúčastněných týmů byla i naše škola - Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše. 

FLORBAL - chlapci

Herní systém byl takový, že tři nejlepší týmy z loňského roku byly přímo nasazené do tří skupin a k nim se postupně dolosovalo sedm zbylých týmů. Skupinu A tak tvořily 4 týmy, skupiny B a C byly po třech. Ve skupinách hrál každý s každým 1x 12 minut a postupový klíč byl takový, že ze skupiny A postupovaly do semifinále dva týmy, ze skupiny B a C pouze vítěz. Naše přání, abychom byly nalosováni do skupiny A a měli jistotu sehrání tří utkání bylo vyslyšeno, a tak nás postupně čekaly týmy SOŠ E. Beneše, SPŠS a OA Kladno a na závěr favorit skupiny - SPŠ a VOŠ J. Palacha. 

OA Slaný – SOŠ E. Beneše 2:1 (po samostatných nájezdech)

Do našeho prvního utkání jsme vstupovali bez jakýchkoliv představ. Nevěděli jsme, co máme čekat nejen od soupeře, ale i sami od sebe. Během prvních střídání obou našich pětek jsme se zaklimatizovali a chvíli po polovině utkání udeřili. Náš gólman Tomáš Vysloužil přesným výhozem našel přesně hůl Pavla Hubáčka, ten nabral rychlost, utekl soupeři a přesnou střelou nás poslal do vedení. Toho jsme se jen tak nehodlali vzdát a soupeře nepouštěli do vážnějších akcí, potažmo do zakončení. Perfektním zákrokem rukou nás podržel Tomáš Vysloužil, nicméně na jednu střelu přeci jen nestačil a dvě minuty před koncem soupeř vyrovnal. Šance se pak střídaly na obou stranách, tu největší pak soupeři opět zmařil Tomáš Vysloužil. V řádné hrací době již gól nepadl a na řadu musely přijít samostatné nájezdy hrané ve formě „náhlé smrti“. Po vyhraném losu jsme soupeři přenechali právo prvního nájezdu. Hvězda soupeřova týmu se však unáhlila a branku vůbec netrefila. Jako první na naší straně dostal důvěru Ondřej Richtr, ale i on si počínal obdobně. Druhou sérii načal soupeř přesným blafákem a rázem se octl ve velké výhodě. Na naší straně se nelehké úlohy nakonec zhostil kapitán týmu Ondřej Hrdlička, naznačil kličku, počkal si až se mu gólman pohne a nekompromisně srovnal. A drama vrcholilo. Oba týmy nasadily první neúspěšné exekutory. Ale to, co předvedl soupeřův hráč, to dost možná historie nepamatuje. Velmi rozvážně se rozjel a ještě před velkým brankovištěm se pokusil vyvést z koncentrace našeho gólmana úderem hokejky o podlahu. Při tomto počinu však zlomil svou hokejku a neměl tak již nárok nájezd dokončit. Ondřej Richtr na naší straně si pak počínal mnohem obezřetněji, s rozvahou provedl nájezd, zakončení bezpečně proměnil a připsal na naše konto veledůležitý druhý bonusový bod.

OA Slaný – SPŠS a OA Kladno 2:1

Před tímto zápasem jsme věděli, že jakákoliv výhra nás posouvá do play off. Na soupeře jsme si věřili a od začátku šli za svým cílem. Postupně náš tlak narůstal, čím dál více jsme soupeře drželi v blízkosti jeho branky a nepouštěli jej k té naší. V polovině utkání pak naše první pětka doslova zamkla protivníka na jeho polovině, šance střídala šanci a poté, co se Filip Dzurik dvěmi nepřesnými střelami uvedl, napotřetí trefil přesně k tyči po nahrávce Ondřeje Hrdličky. 1:0 Po první brance utkání se však obraz hry nezměnil. Stále jsme měli více ze hry a po dalším závaru před soupeřovou brankou, kdy nejprve se neúspěšně pokoušeli dostat míček do sítě Michal Plzák a Filip Dzurik, se na správném místě v pravý čas dostal Luboš Linda a uklidil míček do odkryté branky - 2:0. V tuto chvíli asi už nikdo nepochyboval o tom, že by nás mohly minout vyřazovací boje a možná i pod vlivem této myšlenky došlo k polevení v koncentraci, k špatné rozehrávce a brejku soupeře na našeho bezmocného gólmana. Korigující gól na 2:1 padl však pouhou vteřinu před koncem, a tak jsme se z postupu mohli radovat s definitivní platností.

OA Slaný – SPŠ a VOŠ J. Palacha 2:1

Závěrečné utkání ve skupině mělo rozhodnout pouze o pořadí postupujících a o tom, kdo narazí na jakého vítěze z ostatních skupin. Objevily se hlasy, že je výhodnější postoupit z 2. místa, neboť vítěz skupiny musel počítat s soupeřem, kterým nebyl nikdo jiný než Sportovní gymnázium Kladno, jež vyhrálo základní skupinu s plným bodovým ziskem a s impozantním skóre 7:0 ze dvou zápasů. 
Spekulace jsme odsunuli do pozadí a stanovili jsme si jednoduchou taktiku. Vycházet ze zajištěné obrany, nenechat soupeře střílet a zejména se zaměřit na protivníka s č. 8, kterým byl jednoznačně největší florbalová osobnost celého turnaj, juniorský reprezentant ČR a hráč extraligového týmu můžu TJ Mentos Chodov – Jan Louvar. Taktika nám zpočátku vyšla dokonale. Soupeř nás držel na naší polovině, neustále si přesně přihrával, avšak naši hráči perfektně plnili obranné úkoly a nedávali soupeři příležitosti k zakončení. Pár střel, které vyslal, bravurně zlikvidoval Tomáš Vysloužil. S narůstajícím časem soupeřův nápor opadal a i my jsme se dostávali do útoku. Při jednom z nich Pavel Hubáček zatáhl balónek po mantinelu až před branku, gólman soupeře jeho střelu vyrazil a skákající míček perfektním halfvolejem uklidil do brány Jan Maroušek - 1:0 Naše vedení soupeře na chvilku zmrazilo, nicméně vzápětí jej nabudilo k větší útočné aktivitě. Tu podporoval jednoznačně nejvíce již zmiňovaný Jan Louvar. Jeden útok jsme odvrátili jen za cenu nedovoleného zákroku a následnou přesilovku již zmiňovaný hráč přetavil ve vyrovnávací gól - 1:1 V následujícím dění byl obraz hry obdobný jako na začátku utkání. Soupeř diktoval tempo, my jsme bránili. A úspěšně, byť nám ve dvou případech výrazně pomohla branková konstrukce. Ke konci utkání však soupeř začal kupit chyby, my jsme se dostávali do přečíslení a dvě minuty před koncem při situaci 3 na 2 Ondřej Hrdlička přesně zhodnotil situaci, předložil míček nabíhajícím křídelnímu útočníkovi a Luboš Linda ho poslal tam, kam patří. Do soupeřovy branky - 2:1 Očekávaný závěrečný nápor soupeře se nedostavil, a tak naše euforie z vítězství ve skupině propukla naplno. 

PLAY OFF – hráno na 2x 7 minut

SEMIFINÁLE

OA Slaný – Sportovní gymnázium Kladno 3:2 (po samostatných nájezdech)

Před samotným utkáním si naši reprezentanti vyslechli od nezávislých pozorovatelů několik poznámek typu „upřímnou soustrast“ nebo „nezávidím vám to“. Jasně tak dávali najevo, koho v tomto semifinále favorizují. Nutno však dodat, že většinou se jednalo o reakce zejména na základě jména školy, nikoliv „florbalové kvality“. Základ týmu sportovního gymnázia tvořili hokejisté a hokej je přeci jen trochu odlišná hra od florbalu. 
Do zápasu jsme vstupovali se stejnou taktikou jako do posledního utkání. Nechat soupeře tvořit hru, důsledně bránit a maximálně využít všech schopností našich brejkových hráčů. Naše taktika se ukázala jako správně zvolená, neboť zejména Jan Maroušek svou rychlostí zle zatápěl soupeřově obraně. I přes větší počáteční aktivitu soupeře jsme první střelu na branku vyslali my, nicméně se jednalo o střelu z kategorie propagačních. Postupem času se hra vyrovnala a chvíli před koncem 1. poločasu padl i první gól. To když Michal Plzák se hezky uvolnil u mantinelu, nahrál na střed, kam si naběhl Ondřej Hrdlička, rychlým manévrem si vylepšil pozici a poprvé tak překonal gólmana Sportovního gymnázia. 
Do 2. poločasu soupeř vstupoval s tím, že musí vstřelit gól. Tím se našim hráčům otvírala vrátka k protivníkově brance a šance se střídaly na obou stranách. Svůj důraz a dravost několikrát prokázal Ondřej Hrdlička a po jedné z jeho akcí, jež následovala po sporném, čistě posouzeném zákroku na pronikajícího Michala Plzáka, byl odpískán nájezd v náš prospěch. Důvěru dostal náš benjamínek - obránce Ondřej Richtr, jenž poměrně dobře zná soupeřova gólmana. S rozvahou se rozjel a s velkým přehledem a klidem vstřelil veledůležitý gól - 2:0. Soupeř věděl, že je zle. Přeřadil na vyšší rychlostní stupeň, přidal na důrazu a dvěma slepenými góly dvě minuty před koncem vyrovnal. V závěru zápasu ještě měl každý tým po šanci rozhodnout v řádné hrací době, nicméně nestalo se tak. O postupujícím do finále musely rozhodnout samostatné nájezdy.
Znovu jsme vyhráli los a tentokrát si zvolili jet jako první. Zodpovědnosti se chopil náš nejzkušenější hráč Ondřej Hrdlička. Ačkoliv od počátku chtěl dosáhnout branky umístěnou střelou, gólman mu to znemožnil vynikajícím pohybem. Nebylo mu to však nic platné, neboť když nejde střílet, jde udělat blafák. Ondra si vybral bekhendovou stranu a zavěsil. Soupeř byl pod tlakem, musel proměnit. Tomáš Vysloužil se postavil mezi tři tyče, zaujal obranný postoj, donutil protivníka ke střele a jeho pokus vyrazil. Nutno dodat, že naši hráči zvítězili zaslouženě, předvedli kompaktní a nebojácný výkon a zaslouženě sklízeli neskrývaný obdiv a uznání od soupeře i nezaujatých diváků. Byli jsme ve finále!

FINÁLE

OA Slaný – SPŠ a VOŠ J. Palacha 1:2

O postup do krajského kola jsme se utkali se soupeřem již známým ze skupiny. Taktika zůstala stejná, věděli jsme, že se soupeřem se dá hrát, když pohlídáme jeho klíčového hráče. Zápas byl na počátku mnohem vyrovnanější než v utkání ve skupině. Šance měly oba týmy, jako první však skóroval soupeř. Uvolnil se přes dva bránící hráče a přesně vystřelil. 
Tentokrát jsme to byli my, kdo věděl, že musí vstřelit branku. Převzali jsme aktivitu, místy soupeře přehrávali, nicméně po příliš mírné přihrávce na našeho obránce se míčku zmocnil autor prvního gólu Jan Louvar, prošel přes dva naše bránící hráče, ignoroval nabíhající spoluhráče a vstřelil druhý gól. 0:2 Naši hráči se však nedali. Nadále se snažili na hrotu něco vymyslet. Odměnou jim byl kontaktní gól, na který zadělal rychlým únikem Jan Maroušek, který přihrál na střed, kde přesnou ranou korigoval Vladimír Turtev. Soupeř více znejistěl a po zbytek utkání se soustředil na bránění nejtěsnějšího náskoku. Ačkoliv nás pustil ještě do několika slibných příležitostí, znovu již neinkasoval a vítězství a následný postup do krajského kola si zajistil on. 

Zklamání z prohraného finále bylo na všech našich hráčích patrné, nicméně 2. místo je obrovským úspěchem a všem našim reprezentantům bez výjimky patří ohromný dík.

H O Š I, D Ě K U J E M ! ! !

 

Konečné pořadí:

  1. SPŠ a VOŠ J. Palacha
  2. OA Slaný
  3. SG Kladno
  4. KŠPA
  5. Gy Kladno
  6. SŠS a Ř Stochov
  7. SPŠS a OA Kladno – Sítná
  8. SOŠ a SOU Dubská
  9. SOŠ a SOU E. Beneše
  10. SZŠ a VOŠZ Kladno


LAST_UPDATED2